Magasabb fokozatba kapcsolt az ipari energiatárolók telepítése

Június elejéig 114,7 megawatt teljesítményű energiatároló létesült Magyarországon. A MAVIR - "Az energia irányítója" által kimutatott gyors előrehaladás a 2023 végi adathoz képest már ötszörös gyarapodást jelent. A nyár folyamán újabb jelentős létesítmények bekapcsolásával bővülnek tovább a hazai tárolói képességek. A következő évtized az áramtárolásról szól majd az energetikában, a Jedlik Ányos Energetikai Programban hamarosan 50 milliárd forint válik elérhetővé a vállalkozások számára zöldenergia termelésre és tárolásra.
A kormány korábban három pályázaton, több mint 180 milliárd forinttal támogatta a kapcsolódó lakossági és ipari fejlesztéseket. Az átviteli rendszerirányító és az elosztók 33 milliárd forintból telepíthettek hálózati integrált energiatárolókat, itt az első beruházások a következő hetekben elkészülnek. Cégek szélesebb köre igényelhetett vissza nem térítendő támogatást és bevételkompenzációt a második kiírás 62 milliárd forintos keretösszegéből. E projektek átadása 2026-ban várható. A Napenergia Plusz Program 21 ezer családot segített átlagosan 4,1 millió forinttal a tárolókkal felszerelt, modern napelemes rendszerek kiépítésében. Az eddigi kezdeményezések jóvoltából már jövőre elérjük az 500 megawatt akkumulátoros kapacitást.
A Jedlik Ányos Energetikai Program társadalmi egyeztetés alatt álló felhívása összesen 50 milliárd forinttal ösztönzi majd a hazai gazdasági társaságok újabb beruházásait. Az energiatároló kötelező telepítése mellett az állami hozzájárulás megújuló áram- és/vagy hőtermelő rendszer (napelem, szélkerék vagy hőszivattyú) kiépítésére, akár bővítésére is fordítható. Pályázatonként legalább 10 millió, de legfeljebb 1 milliárd forint nyerhető el, a támogatott fejlesztések megvalósítási határideje 2027 vége. A kormányzati programok együttesen garantálják, hogy Magyarország 2030-ra elérje a megcélzott 1 gigawatt tárolói kapacitást.
- írta saját Facebook oldalán az Energiaügyi Minisztérium.